window.fbAsyncInit = function() { FB.init({ appId : '239313143246779', xfbml : true, version : 'v2.9' }); FB.AppEvents.logPageView(); }; (function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) {return;} js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk')); class="single single-post postid-1654 single-format-standard m-has-header-bg wpb-js-composer js-comp-ver-4.9.2 vc_responsive">

Titulli: “Një mik apo një thesar”

Autor: Edlira Gogu

Regjia: Mikel Kalemi

Interpretojnë: Ledian Gjeçi, Arbër Islami

Kukullat: Ana Guçe, Mei Bitri

Muzika: Eduard Rapo

Premiera: 16/10/2016

Çdo të shtunë, të dielë

Ora 11:00

Dy miq takohen në nje ditë të zakonshme. Të dy ishin me humor jo të mirë. Papritur ata zbulojnë një valixhe, për të cilën mendojnë se brenda ka thesar dhe nisin të grinden me njeri-tjetrin se kush e zbuloi I pari dhe kujt I takon. Kështu fillojnë të eksplorojnë thesarin brenda valixhes. Ata shohin se brenda saj nuk ka asnjë thesar, as ar, as para apo sende të çmuara. Brenda valixhes ndodhen objekte, në dukje pa vlerë. “Një mik apo një thesar” është premiera e dytë për fëmijë në Qendrën Kulturore Tirana (Teatri Metropol) që vjen në skenë këtë të diel, nga regjisori Mikel Kalemi. Vepra është e shkruar nga Edlira Gogu dhe në të interpretojnë dy aktorët Ledian Gjeçi dhe Arbër Islami. Dy miqtë, përmes një libri, që gjejnë brenda valixhes misterioze, na çojnë në botën e përrallave duke treguar disa prej fabulave më të njohura si: "Dhelpra dhe Korbi”, “Milingona e gjinkalla” etj. Në fund, pasi valixhja mbetet bosh, kuptojnë se nuk kishte asgjë me vlerë për ta, por zbulojnë se miqësia e tyre është gjëja më e çmuar që kanë. “Ky është dhe mesazhi që kjo shfaqje përcjell për publikun e vogël, është më mirë të kesh një mik se sa një thesar", shprehet regjisori Mikel Kalemi.

“Një mik apo një thesar” është një shfaqje ku gërshetohet loja e aktorëve (njerëz) me kukullat. “Është një shfaqje interaktive ku fëmijët bëhen shpesh pjesë e saj me kërcime apo mendimet e tyre… aktorët i pyesin vazhdimisht fëmijët duke ju drejtuar pyetje të ndryshme, për t’i bërë ata jo vetëm më të vëmendshëm po edhe të shprehin mendimin e tyre dhe të gjykojnë për ato që shohin e dëgjojnë ndërsa zhvillohen ngjarjet në skenë” shton regjisori. Kukullat interpretohen nga aktoret Ana Guçe dhe Mei Bitri. Muzika dhe efektet janë realizuar nga Eduard Rapo. Shfaqja do të jetë në skenë çdo të shtunë dhe të dielë, ora 11:00.