window.fbAsyncInit = function() { FB.init({ appId : '239313143246779', xfbml : true, version : 'v2.9' }); FB.AppEvents.logPageView(); }; (function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) {return;} js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk')); class="single single-post postid-817 single-format-standard m-has-header-bg wpb-js-composer js-comp-ver-4.9.2 vc_responsive">

Titulli: Nata arabe

Autor: Roland  Schimmelpfennig

Regjisor: Stefan Çapaliku

Përktheu: Pandeli Pani

Interpretojnë: Ema Ndoja, Naun Shundi, Dasara Xhangolli, Erion Hinaj, Jozef Shiroka

Skenografia: Zef Paci

Kostumografia: Jonida Beqo

Premiera: 29 shtator (30, 1, 2, 7, 8, 9 tetor)

Ora 20 : 00

Salla “Çehov”

Qendra Kulturore Tirana (Teatri Metropol) çel sezonin e dytë artistik me veprën “Nata Arabe”. Një dramë e shkruar nga Roland Schimmelpfennig, bazuar në “Përrallat e njëmijë e një netëve” me regji të Stefan Çapalikut. Kjo shfaqje rikthen pas një kohe të gjatë në skenë, aktoren shqiptare Ema Ndoja, e cila është një nga personazhet kryesor të veprës, në rolin e Franciska Dehke. Shfaqja flet për jetën e pesë banorëve të vetmuar të një gradacele, të cilët rrëfejnë jetët e tyre. Paralelisht me çfarë ata tregojnë në lidhje me përvojat e tyre gjatë një nate të nxehtë të verës, në kokën e dëgjuesit vijnë e formohen pikëpamje dhe asociacione të mjaftueshme për të vizatuar një panoramë të përgjithshme, si të ishte me fijet e një qilimi. Kjo vepër vjen si një  bashkëpunim ndërmjet Teatrit të Metropolit dhe Qendrës Gëte, vepër e përzgjedhur nga aplikimet për projekte të shpallura gjatë muajit prill. “Dramaturgjia gjermane është më avandgardja në botë. Eshtë një vepër pa dialog, ku pesë monologjet lidhen për të formuar një histori. Autori ka sjellë një bashkim të dy miteve arabe, përrallës legjendare dhe legjendës urbane, sot. Publiku duhet të vijë me mendje të hapur dhe të paanshëm. Tregimi, nuk është punë fizike, por mentaliteti dhe narrative e zhytur në mendime”. “Nata arabe” është shfaqur për herë të parë në vitin 2001 dhe nga teksti i Roland Schimmelpfennig buron tension dhe thuren historitë, që nga fillesat e thjeshta deri te strukturat më komplekse të narracionit. “Janë pesë monologje që personazhet kryqëzohen në mënyrë arrabeske, me një stil arabik, të cilët janë në udhëkryq, janë enigmatikë, midis ëndrrës dhe realitetit, midis fizikes dhe mendimit. Kthimi im në Shqipëri, e veçanërisht në këtë shfaqje ishte një mall, për të qenë përsëri në skenë”, shprehet aktorja Ema Ndoja. Ndërkohë për aktorin Naun Shundi vepra “Nata arabe” është një vepër shumë inteligjente dhe njëkohësisht shumë e vështirë, e cila ka nevojë për vëmendjen e publikut për të kuptuar dhe të mishëruar. “Autori, i cili ka punuar në Stamboll për një kohë si gazetar, pason këtu me përshkrimin e të nxehtit shtypës të Orientit, që e bën çdo lëvizje një përpjekje titanike dhe që drejton shpirtin në thellësitë e ndjenjave të padeshifrueshme. Frika dhe dëshira nuk janë më pa fjalë në tekstin e tij. Ata duket se vijnë nga përrallat e "Një mijë e një netëve", larë në djersë, fill pas gjumi. Ëndrra është e gjatë dhe shqisat janë kapur në fyt prej përvojash dhe ankthesh”, shpjegon regjisori Stefan Çapaliku. Sipas tij, nga pikëmapje e teknikës dramaturgjike e veçanta e këtij teksti  është mungesa e dialogjeve dhe ndërthurja e pesë monologeve në një “gërshet” të gjatë, të bukur e të pambarimtë. “Çdo gjë nis e nuk mbaron në një muzg vere, që është finalja e trishtë e ditës më të nxehtë të vitit, diku në një pallat shumëkatësh, në periferinë e një qyteti të madh apo në periferinë e vëmendjes sonë qytetare. Prozaizmi i një situate të stërpërsëritur të mbaspunës ka për mbarim poezinë metafizike të përrallave arabe dhe shtegëtimin drejt të panjohurës njerëzore. Shfaqja do aktualizojë këtë tekst në linjat e relitetit tonë suburban me anën e një procesi artistik të teatrit alternativ”, thotë ai.
Shfaqja do të jepet në datat  29 e 30 shtator, 1, 2, 7, 8, 9 tetor. Salla “Cehov”, ora 20:00.