window.fbAsyncInit = function() { FB.init({ appId : '239313143246779', xfbml : true, version : 'v2.9' }); FB.AppEvents.logPageView(); }; (function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) {return;} js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk')); class="single single-post postid-1951 single-format-standard m-has-header-bg wpb-js-composer js-comp-ver-4.9.2 vc_responsive">

Teatri Metropol shpall Audicion për aktorë meshkuj 20-50 vjeç, aktore femra 25-60 vjec për dramat “Loja e Pasdrekës” Martin Camaj, “I biri i Begut” Milo Duçi dhe “Armiqtë” Shpëtim Gina  që do të ngjiten në skenë në ditët e Festivalit METROFEST me regji nga Shkëlzen Berisha, Joana Omeraj dhe Xhuliano Brisku. Audicionet zhvillohen në Teatrin Metropol më 04 Korrik ora 19.00

“Loja e Pasdrekës”

Aktorët që janë të interesuar për të marrë pjesë në audicion duhet të familjarizohen me materialet e shkëputura nga teksti  të cilat vijojnë më poshtë dhe do të ishte e dëshirueshme prezantimi i ndonjë poezie në dialektin gegë. 

Zeka:

Edhe lules së kuqe ia ngjitëm emrin “lule gjaku”. Sa mote kaluen, pesëdhjetë? Kështu na kanë kalue vjetet tu u grindë si derra ndër vedi, njëqind e pesëdhjetë, treqind e ma shumë. Cka ke ti? Mue më pëlqen ky mantel! Më ke qitë dicka ndërmend: po qe se ashtë e vërtetë se ashtë mantel gjyqtarësh, do ta vesh e do të dal nëpër fis për të pajtue gjaqet. E do të më thonë: gjyqtari i paqit! Ata që nuk më thonë kështu, ma shohin sherrin në vend! Kryeshpuem, do ta shaj edhe gjyqtarin e hetimit. Do ta pyes: a ma ke dhanë ti këtë mantel? Po! A e barin vetëm gjyqtarët? Po! Atëherë d’ t’i thom se ai, në atë çast që ma ka dhanë, më ka emnue gjyqtar. Më lësho vendin se due me gjykue! Me e ditë ju, sa herë i kam dhanë këshillë gjyqtarit që t’i ndreqë ngatërresat e malësorëve! Ku di ai ma mirë se unë se si bahet pleqnia? Unë, do t’i thom atij: “unë me shprazë tash sa vjet kryet tim për të mbushë atë radake gjyqtari që vetëm dushk ka mbrendë?”

 

Jonja:

Në dimën do ta kishe ndeshë fort lehtë Zekën. Verës, s’ka dreq që e zen. Ashtu i shqepët si ashtë, tue ecë rrap-cap, këput brija e shtigje dhe zhduket mbas malit si era! Atij hapin ia ndal vetëm bora. Në borë e zen për rrugë kushdo, edhe ai fëmijë atje, pse kur Zeka e qet kambën e shëndoshë përpara, e sëmuna i ngel prapa dhe e ngreh borën me të, si rashqel sane, e lodhet… Por rueju e mos u ndal fort gjatë në kuvend me Bjeshkën. Grueja e Zekës asht  e bukur, e re. Po pau Zeka se i sillesh të shoqes rrethazi, ti ose ndokush tjetër, të gjuen rrëfeja përnjimend. Unë as pesë qindare nuk kisha me i dhanë për lëkurën tande.

 

“I biri i Begut”

  • Femer aktore nga mosha 45-60 vjec
  • Meshkuj aktor nga mosha 20-30 vjec

Monolog i shkurter të cilin e keni të përgatitur më parë dhe lexim te nje pjese nga teksti. (Do t’iu jepet gjatë audicionit)

“Armiqtë”

Katër aktorë meshkuj mbi moshën 23 vjeç.

Monolog i shkurter të cilin e keni të përgatitur më parë dhe lexim te nje pjese nga teksti. (Do t’iu jepet gjatë audicionit)