window.fbAsyncInit = function() { FB.init({ appId : '239313143246779', xfbml : true, version : 'v2.9' }); FB.AppEvents.logPageView(); }; (function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) {return;} js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk')); class="single single-post postid-1660 single-format-standard m-has-header-bg wpb-js-composer js-comp-ver-4.9.2 vc_responsive">

Titulli: 100 Fustanet

Autori: Eleanor Estes

Regjia: Jonida Beqo

As/ Regjisor: Edvin Mustafa

Interpretojnë: Klea Rondo, Algiona Aga, Brikena Hoxhalli, Deljana Topulli, Xhuljano Brisku, Donald Shehu, Klesta Shero, Vilma Hodo, Kastriot Ramollari, Aldi Hysotoci

Skena/ Kostumet: Ina elezi

Grupmosha: 10- 17 vjeç

Premiera: 2/12/ 2016

Ora 12:00

“100 Fustanet” është premiera më e re për grupmoshën 8-17 vjeç në Qendrën Kulturore Tirana, (Teatri Metropol). Shfaqja e shkruar nga Eleanor Estes dhe me regji nga Jonida Beqo, trajton tematikën e vetmisë, përfshirjen sociale, anti-bullizmin, kurajon, faljen, konsumerizmin, etj. Uanda Petronski është një adoleshente e vetmuar që dëshiron të bëhet shoqe me bashkëmoshatarët. Familja e saj, ka emigruar nga Polonia në vitin 1930, në një qytet të vogël amerikan dhe kështupërshtatja në shoqëri nuk është aq e thjeshtë. Disa nga shoqet e saj të klasës, e vënë vazhdimisht në lojë, e përbuznin për fustanin e vetëm që ka dhe për prejardhjen. Madi, një vajzë tjetër në klasën e saj, kupton që kjo nuk është sjellja e duhur me Uandën. Çdo ditë vajzat e pyesin Uandën se sa fustane ka në shtëpi dhe ajo përgjigjet “njëqind”. Vajzat qeshin dhe e tallin. Ky ngacmim filloi të bëhej i përhershëm dhe shumë i bezdishëm. Një ditë Uanda vendos të mos shkojë më në shkollë. Madi ndihet fajtore për këtë gjë dhe kupton që është po aq bashkëfajtore sa edhe shoqet e tjera të klasës me Unadën, pasi nuk ka reaguar kundër padrejtësisë që ka dëshmuar çdo ditë. Ajo vendos t’i shkojë Uandës në shtëpi dhe përballet me një gjetje të çuditshme. Në murin e dhomës së Uandës ishin varur “100 fustane” të vizatuara me dashuri. dedikuar secilës prej shoqeve të saj të klasës, pavarësisht nga sjellja e tyre. Premiera zgjat rreth 1 orë dhe do të shfaqet nesër në orën 12:00 në sallën “Çehov”, si dhe çdo të enjte, të premte, të shtunë e djelë.